Polyamid

Zpátky na slovník

Polyamid, často známý také pod komerčním názvem nylon, je to polymerní materiál patřící do skupiny syntetických vláken. Byl vyvinut v průběhu 20. století a získal velkou popularitu díky svým vynikajícím vlastnostem a širokému spektru použití. Jde o jednu z nejdůležitějších skupin umělých vláken, která nachází uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích a běžných spotřebitelských produktech.

Polyamidová vlákna jsou známá svou vysokou pevností, pružností a odolností proti opotřebení, což je činí ideálními pro výrobu textilních materiálů, jako jsou lana, provazy, pružiny, plachtoviny a sportovní oblečení. Díky své odolnosti vůči trhání a praskání jsou používána i v automobilovém průmyslu na výrobu airbagů, bezpečnostních pásů a dalších součástek.

Jednou z výhod polyamidových vláken je také jejich schopnost absorbovat vlhkost, což znamená, že jsou pohodlná na nošení při použití v oblečení, které má být schopné odvádět pot od těla. Polyamidové materiály si navíc i za vlhkých podmínek zachovávají svou pevnost a pružnost.

Polyamidy mají také vynikající odolnost vůči chemikáliím, což je činí ideálními pro různé průmyslové aplikace, včetně výroby chemických hadic a nádobí na chemikálie. Díky svým tepelným vlastnostem jsou polyamidy také používány ve výrobě elektrických izolací a v inženýrských plastech.

Existuje několik typů polyamidů, z nichž nejznámější jsou polyamid 6 (PA6) a polyamid 6.6 (PA6.6). Tato označení odkazují na různé způsoby výroby a strukturu molekul polyamidu.

Použití polyamidů se stále rozšiřuje, a to díky jejich vlastnostem, které umožňují využití ve více oblastech a technologiích. Přestože existují i jiná syntetické vlákna, polyamid si udržuje svou popularitu díky své univerzálnosti, trvanlivosti a ekonomické dostupnosti.

Zpátky na slovník